Jak testujeme?

Test byl vytvořen pro potřeby nakladatelství KLIKA, protože bylo zapotřebí otestovat zájemce o korigování knih, než jim bude svěřena oprava knihy některého autora. Vznikl dávno předtím, než se zrodila myšlenka serveru Prověřený korektor.

Chyby společně vyráběli:

Jiří Nosek, (bývalý) korektor, vydavatel, blogger

Alena Sojková, korektorka

Test je tak záludný, že jím "alabastrově čistý" zatím neprošel vůbec nikdo. Ale jsou chyby závažné, a jsou chyby, které neobjeví ani 90 % učitelek češtiny. A tyto chyby jsme ukryli mezi ty ostatní, nápadnější.

Proto všechny testy posuzuje a vyhodnocuje elitní korektorka, která je mj. autorkou kurzu "Český jazyk pro profesionály". Její jméno neuvádíme, abychom ji ochránili před pokusy o ovlivnění a diskusemi s neúspěšnými adepty. Jestli někdo pozná opravy amatéra od profíka, je to ona.

Je nám velkou ctí, spolupracovat s takovými profesionály, že byli schopni testem projít!

Zatím cíleně vyhledáváme hlavně korektory s bohatou praxí, u kterých je pravděpodobnost, že projdou. I přesto je poměr těch, kteří testem neprojdou, celkem děsivý.

Později budeme muset hledat "ve větších hloubkách" a očekávám, že počet neúspěšných kandidátů začne růst mnohem rychlejším tempem.

Abyste měli představu, jak moc záludný a složitý test je, a proč jím zatím nikdo neprošel "čistý",  žlutá místa jsou vyznačené chyby: